NodeBB yedekleme ve sürüm yükseltme

• Admin

Yedekleme

NodeBB yükseltmelerinden önce yedek almak her zaman önerilir. Bu yüzden NodeBB kullanan sitenize bir güncelleme geldi ise nasıl yedek alınacağını anlatacağım.

Eğer Redis kullanıyorsanız;

NodeBB’de depolanan tüm metin verileri bir .rdb dosyada bulunur. Redis’in tipik kurulumlarında, ana veri tabanı şu adreste bulunur /var/lib/redis/dump.rdb

Bu dosyanın bir yedeğini alın.

MongoDB yedekleme;

Önce veri tabanınızı kapatmanız önerilir. Debian / Ubuntu’da mongodb veri tabanı servisini kapatmak için;

sudo service mongodb stop

Tam MongoDB’nizin yedeğini almak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu sizin tüm veri tabanlarınızı yedekler.

mongodump

Bu mongorestore komutu ile geri yüklenebilecek bir dizin yapısı oluşturacaktır.

Yüklemeler;

Yüklenen resimler ve dosyalar / public / uploads dizininde saklanır. Bu klasörün bir yedeğini alın.

cd /path/to/nodebb/public
    tar -czf ~/nodebb_assets.tar.gz ./uploads

Yükseltme

NodeBB yazılımına yeni bir güncelleme geldiğinde aşağıdaki şekilde güncelleyebilirsiniz.

İlk olarak sunucunuzda nodebb sitesini kullanıcısına geçiş yapın ve sitenin kurulu olduğu dizine geçiş yapın.

# Kullanıcıya geçiş için
    su - kullaniciadi
    # Sitenin kurulu olduğu dizine geçiş yapmak için;
    cd /.../nodebb

Şimdi sunucuda çalışan NodeBB’yi durdurun;

./nodebb stop

Gelen güncelleme sürümler arasında ise; örneğin 1.17.0 sürümünü kullanıyor ve 1.17.1 sürümü geldi ise;

git fetch
    git reset --hard origin/v1.17.x

komutlarını sırasıyla çalıştırın.
    Yükseltme işlemini başlatmak için ise;

./nodebb upgrade

Eğer 1.17.x sürümü kullanıyorken 1.18.0 sürümü geldi ise aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın.

git fetch    
    git checkout v1.18.x    
    git merge origin/v1.18.x

• Global Moderator

Güzel anlatım olmuş teşekkürler bende güncellemeyi görünce bunun güncellemesi nasıldır diye düşünüyordum ama anlatımı görünce sevindim teşekkürler tekrardan

• Admin

@echobilisim Yedek alma işlemini de yazacağım. İsterseniz yedek alma makalesinden sonra güncelleyin. Ne olur ne olmaz.

• Global Moderator

Evet iyi olacaktır teşekkürler beklemedeyim

• Admin

@echobilisim bu konuya ekledim.

• Global Moderator

merhaba burda kullanıcı adı demişsiniz onu tam olarak anlayamadım sitede kullandığımız kullanıcı adımız?

Kullanıcıya geçiş için

su - kullaniciadi

Sitenin kurulu olduğu dizine geçiş yapmak için;

cd /…/nodebb

• Global Moderator

güncelleme yaptım ancak 502 Bad Gateway hatası alıyorum nedendir acaba

• Admin

@echobilisim, içinde söyledi: NodeBB yedekleme ve sürüm yükseltme

merhaba burda kullanıcı adı demişsiniz onu tam olarak anlayamadım sitede kullandığımız kullanıcı adımız?

Kullanıcıya geçiş için

su - kullaniciadi

Sitenin kurulu olduğu dizine geçiş yapmak için;

cd /…/nodebb

Nodebb sitesinin sahibi olan kullanıcı. Hani root kullanıcısı var ya onun gibi ama sudo yetkileri olmayan.

• Admin

@echobilisim, içinde söyledi: NodeBB yedekleme ve sürüm yükseltme

güncelleme yaptım ancak 502 Bad Gateway hatası alıyorum nedendir acaba

Güncelleme in hemen ardından siteye girdiysen nomal 15 20 saniye sonra gelmesi lazım

• Global Moderator

yok bayadır geçti aradan bu hatayı verdi nodebb stop dedik onu tekrar çalıştırmaya gerek yokmu ?

• Global Moderator

güncelle derken şunu farkettim altta verdiğim gibi bişey yazıyor güncelleme sonrası bundan dolayımı acaba

(Use node --trace-warnings ... to show where the warning was created)
    (node:3072) UnhandledPromiseRejectionWarning: Unhandled promise rejection. This error originated either by thro wing inside of an async function without a catch block, or by rejecting a promise which was not handled with .c atch(). To terminate the node process on unhandled promise rejection, use the CLI flag --unhandled-rejections= strict (see https://nodejs.org/api/cli.html#cli_unhandled_rejections_mode). (rejection id: 1)
    (node:3072) [DEP0018] DeprecationWarning: Unhandled promise rejections are deprecated. In the future, promise r ejections that are not handled will terminate the Node.js process with a non-zero exit code.

• Admin

@echobilisim sorunu çözdün mü hocam?

• Global Moderator

yok malasef yedek al demiştim yedek almış ama dosyayı bozuk almış ondan dolayı sunucuya format attım öyle duruyor sıfırdan kurmak gerekli

• Admin

@echobilisim kurulum yaparken site dizini kullanıcının sudo yetkisinin olmamasına dikkat edin.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR