• Admin

  İnsanların sosyal medyada geçirdikleri zamanı düşününce forum sitesi açmak insana pek mantıklı gelmese de durum pekte sanıldığı gibi değil.

  Günümüzde artık genel konulara yönelen forum sitelerinin tutmadığını görürsünüz. Yani gündem, magazin, haber, teknoloji, ekonomi gibi genel kategoriler içeren bir forumun popüler olmayacağını peşin peşin söyleyebilirim. Bu tür genel konular içeren forumların yıllar önce sosyal medya denen canavar ortaya çıkmadan önce popüler olabiliyorlardı. Bunun en güzel örneği bu site olsa gerek. Günümüzde artık öyle değil.

  Ne tür forum siteleri tutar?

  Daha dar bir çerçevede niş bir konu üzerine açılan bir forum sitesinin tutma ihtimali her zaman vardır. Mesela belirli bir yazılıma yönelik açılmış destek forumu, popüler bir oyunu konu edinen bir forum popüler olabilir. Şimdi birkaç örnek vereyim.

  Gördüğünüz gibi yukarıda verdiğim örneklerde hep belirli bir konu işlenmektedir. İşte açacağınız forum sitesi sadece belirli bir konuya yönelik olmalıdır.

  Eğer özel bir yeteneğiniz varsa bu yeteneğiniz üzerine bir forum sitesi açabilirsiniz. Sosyal medyada yönettiğiniz bir grup veya kitlesi olan bir sayfanız varda buradaki kullanıcıları foruma yönlendirebilirsiniz.

  Tüyo: Gönüllü olarak çalışan binlerce insan var. AFAD gönüllüsü, Kızılay Gönüllüsü gibi. Bu tür gönüllülerin bir arada bir platformda buluşturabilirsiniz. Şu an böyle bir forum bulunmuyor.

  Neden Forum Sitesi Açmalısınız?

  Forum sitelerinde içerikler kullanıcılar tarafından organik olarak üretildiğinden sizin içerik üretmek için zaman ve para harcamanıza gerek yoktur. Forum belirli bir seviyeye geldiğinde sadece yönetim adına emek vermeniz gerekir.
  Forum siteleri arama motorlarının en çok sevdiği siteler arasındadır.

  Forum Sitesi Açmak Masraflı mıdır?

  Günümüzde onlarca ücretli ve ücretsiz yazılımlar mevcut. Bunlar arasında en popüler olanları Flarum, Discourse, NodeBB’dir. Yani yazılım için hiç para harcamanıza gerek yok. Sadece alan adı ve sitenin kurulacağı bir hosting almanız gerekecek. Alan adı 60-100 TL arasında, hosting ise aylık 10-30 TL arasında alınabilir. Forum ilk zamanlarda kullanıcı sayısı az iken hostingde idare eder, fakat büyüdüğünde artık hosting isteklere cevap vermede yetersiz kalır Bu durumda VPS/VDS sunucu almanız gerekir.

  Bir Forum Sitesi Nasıl Yönetmeli

  Her sitenin bir kullanım şartlı olur. Kullanıcılar bu kullanım şartlarına uymak zorundadır. Bu yüzden forumu açtıktan hemen sonra yapacağınız ilk iş kullanım şartlarını belirlemek ve kullanıcıların bu şartlara uymasını sağlamaktır. Bir nevi forum anayasası gibi. Bu şartlara uymayan kullanıcılar ilk önce uyarılmalı, şartlara uymamakta direnen kullanıcıların üyelikleri silinmeli ve ip adresleri yasaklanmalıdır.

  Büyük forumlarda kontrol daha zordur. Bu yüzden bir ekip gerekir. Eğer büyük bir foruma sahip olacağınızı düşünüyorsanız her kategoriye özel moderatörler belirlemelisiniz.

  Bir Kaç Öneri

  Forum sitesi açtınız diyelim. İllaki ilk zamanlarda içi boş bir foruma kimse üye olmak istemeyecek ve içerik yazmayacaktır. Bu açığı kapatmak için diğer sitelerden kopyala yapıştır başlıklar açmanın size hiç bir faydası olmayacağı gibi arama motorlarının gözünden de düşürecektir. Bu yüzden her zaman özgün içeriklere yönelin. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı diğer sitelerde arayıp bulamadığını sizin forumunuzda bulursa daha çok içerik aramaya başlayacak ve dolayısıyla sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.

  Reklam almak için hemen Adsense gibi platformlara başvurmayın. Reklam alsanız bile sitenizi reklamlarla doldurmayın. Unutmayın kullanıcılar reklamları sevmez.


Benzer Konular