Skip to content

NodeBB'de çevirileri değiştirme

NodeBB
  • NodeBB forum yazılımındanın büyük çoğunluğu Türkçeye çevrilmiş halde geliyor. Admin panelin çok az bir kısmı çevrilmemiş.

Mevcut çevirilerde bir değişiklik yapacaksanız sitenin kurulu olduğu dizinde şu yolu takip edin /home/nodebb/nodebb/public/language/tr burada bir çok dosya sizi karşılayacak. Değişmek istediğiniz çevirinin hangi sayfada olacağını bilirseniz bulmanız daha kolay olur.

Çeviriyi değiştirdikten sonra dosyayı dizine geri yükleyin ve admin panelden veya SSH ile nodeBB yeniden oluşturun (./nodebb build)

• Peki eklentileri nasil turkcelestirebiliriz?

• @phi her eklentinin dil klasörü var. Dillerin olduğu kısma EN dilini çevirip TR dosyası olarak yüklemen gerek

• image.png

eklentilerin oldugu yeri bulamadim ben ama.

• @admin, içinde söyledi: NodeBB'de çevirileri değiştirme

NodeBB forum yazılımındanın büyük çoğunluğu Türkçeye çevrilmiş halde geliyor. Admin panelin çok az bir kısmı çevrilmemiş.

Mevcut çevirilerde bir değişiklik yapacaksanız sitenin kurulu olduğu dizinde şu yolu takip edin /home/nodebb/nodebb/public/language/tr burada bir çok dosya sizi karşılayacak. Değişmek istediğiniz çevirinin hangi sayfada olacağını bilirseniz bulmanız daha kolay olur.

Çeviriyi değiştirdikten sonra dosyayı dizine geri yükleyin ve admin panelden veya SSH ile nodeBB yeniden oluşturun (./nodebb build)

sanirim customize plugin’ini de tanitmaniz daha iyi olur?

Bu plugin sayesinde tum eklenti ve forum yazilarinin istediginiz dilini cevirmeniz mumkun…

• @admin NodeBB’yi de Turkce’ye suradan ceviriyoruz:

https://www.transifex.com/nodebb/nodebb/language/tr/

Turkce cevirilerinin buyuk bir kismini ben yaptim lakin yazilimci olmadigim icin admin panelindeki her terimin Turkcesini bilmiyordum, o nedenle ingilizce olarak kalmasi icin cevirmedim. Ben ingilizcesinin ne oldugunu rahat anliyordum ama Turkce’ye cevrilince anlamini veremeyecegimden korktum 🙂

• @crazycells Bende katkıda bulunmuştum. Ama siz çevrilecek çok şey bırakmamışsınız 🙂 Elinize sağlık. Dediğiniz gibi ACP’de çevrişmemiş kısımları çevireyim dedim ama TR karşılığı olmayan terimler var. Bu şekilde kalması daha iyi.

@phi NodeBB’de eklenti dosyaları konumu içinr: https://www.kurulumu.net/topic/74 bu konuya bakabilirsin.