Skip to content

Ghost blog SMTP mail ayarları nasıl yapılır?

Ghost
  • Ghost Blog yazılında SMTP mail ayarlarının nasıl yapılacağı konusuna değineceğim.

İlk olarak sitenin kurulu olduğu dizinde bulunan config.production.json adlı dosyayı metin editörü ile açalım.

Bu dosyaya aşağıdaki bilgileri ekleyeceğiz.

"mail": {  
      "transport": "SMTP",  
      "options": {  
        "service": "Mailgun",  
        "host": "smtp.eu.mailgun.org",  
        "port": "587",  
        "auth": {  
          "user": "[email protected]",  
          "pass": "eposta şifresini buraya yaz"  
        }  
      }  
    }

service kısmına kendis posta sunucunuzu, user kısmına kendis mail adınızı ve pass kısmınada e-posta şifrenizi girin.
    Dosyanın son görünüm aşağıdakine benzer olacak. Parantez ve virgüllere dikkat edin.

{
      "url": "https://domaini.com",
      "server": {
        "port": 2368,
        "host": "127.0.0.1"
      },
      "database": {
        "client": "mysql",
        "connection": {
          "host": "localhost",
          "user": "ghost-111",
          "password": "xsxsxsxsx",
          "database": "ghost_prod"
        }
      },
      "mail": {
        "transport": "SMTP",
        "options": {
          "service": "Mailgun",
          "host": "smtp.eu.mailgun.org",
          "auth": {
            "user": "[email protected]",
            "pass": "şifre"
          }
        }
      },
      "logging": {
        "transports": [
          "file",
          "stdout"
        ]
      },
      "process": "systemd",
      "paths": {
        "contentPath": "/var/www/ghost/content"
      }
    }

Dosyayı düzenledikten sonra aynı dizine geri yükleyin. Değişikliklerin aktif olması için Ghost’u yeniden başlatın.

# Ghost'u yeniden başlatmak için;
    ghost restart

• Merhaba bir sitemde ghost kullandım maillerin gidip gelmesi için mailgum, gmail sendinbulue 3 nüde ekledim ayarlarını eksiksiz ekledim ekledikten sonra ghost restart ta yapıyorum ancak ghost panelinde uyarı çıkıyor mailler gitmiyor diye yazıyor ve mailler gitmiyor 3 hesabı da denedim olmuyor sorun nedir neden yapar başka?

• @EchoBilisim DNS ayarlarını doğru olup olmadığını kontrol edin.

• @admin yeni gmail hesabı bile açıp onunlada denedim 3 tane ayrı sistemden yaptım her 3 sistemdede aynı sorunu yaşıyorum başka neden yapabilir bu durumu acaba?

• @EchoBilisim SMTP portu açık mı sunucuda? Güvenlik duvarı tarafından engellenebiliyor. Yeni Gmail hesabı açınca hemen SMTP ile posta gönderemezsin.

• @admin Bilgim yok nasıl bakabiliriz ona nerden bakıyoruz veya izin nasıl veriliyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ederim